10. Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych

17-09-2019

W niedzielę, 15 września br. w Platerówce odbyły się powiatowe zawody sportowo-pożarnicze jednostek ochotniczych straży pożarnych. W zawodach udział wzięło 18 drużyn, a patronat nad imprezą objął Walery Czarnecki, starosta lubański. Na podium uplasowały się drużyny z Henrykowa, Leśnej oraz Siekierczyna.

Takie zawody odbywają się co dwa lata, a frekwencja z roku na rok jest większa. W tym roku pula wszystkich nagród wyniosła 9 tysięcy złotych. Jak podkreśla Zbigniew Szyszło, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu – dziesiąte Powiatowe Zawody w sporcie pożarniczym zorganizowane zostały dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszego powiatu. W zawodach udział wzięły również trzy drużyny młodzieżowe – z Radostowa, Siekierczyna i Świeradowa-Zdroju. Łącznie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu, którzy pełnili rolę sędziów, udział w zawodach brało około 200 osób.

Zawody podzielone zostały na dwie konkurencje. Sztafetę, czyli bieg z przeszkodami w którym rolę pałeczki pełniła prądownica oraz ćwiczenie bojowe. Tu zespoły strażaków miały za zadanie na czas podłączyć pompę ssącą, rozwinąć linię i dwoma prądami wody przewrócić pachołki oraz odwrócić tarczę.

- Impreza z roku na rok się rozrasta, w tym roku mamy rekordową liczbę zespołów, jak i uczestników. Cieszy to, że udział w zawodach wzięły również drużyny młodzieżowe, które  chcą pójść w ślady starszych strażaków ochotników. Na terenie Powiatu Lubańskiego formacja ta sprawdza się wzorowo. Oprócz zadań ustawowych, angażują się w życie społeczne mieszkańców poszczególnych gmin i za to im dziękuję – podkreślał Walery Czarnecki, starosta lubański. Sprawdzali się w trudnych sytuacjach. Jak wiemy teren powiatu wielokrotnie nawiedzany był przez duże powodzie, gdyby nie tak rozbudowane i znakomicie wyszkolone formacje ochotniczej straży pożarnej, rzeczywiście trudno by nam było z tymi zdarzeniami sobie poradzić.

Zobaczmy jak zakończyła się klasyfikacja generalna. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Henrykowa, obrońcy tytułu sprzed dwóch lat. Drugie miejsce zdobyła Ochotnicza Straż Pożarna z Leśnej, a trzecie ochotnicy z Siekierczyna.

Na pozostałych miejscach w kolejności uplasowały się OSP z Pisarzowic, Włosienia, Platerówki, Pobiednej, Grabiszyc, Rudzicy, Szyszkowej, Świeradowa-Zdroju, Złotnik, Olszyny oraz Świecia. Niestety ćwiczenia bojowego nie ukończyła drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z Radostowa, w związku z tym została zdyskwalifikowana.

Zwycięzcy w kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (MDP):

• I miejsce MDP Siekierczyn
  • II miejsce MDP Świeradów-Zdrój