14. Międzynarodowe Igrzyska Sportowe

30-05-2019

Wczoraj (29.05 br.), w Zespole Szkół Ponadgimnajalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu, odbyły się 14. Międzynarodowe Igrzyska Sportowe dla Osób Niepełnosprawnych. Impreza sportowa organizowana jest od lat przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Lubaniu przy współudziale środków z budżetu Powiatu Lubańskiego.

Podobnie jak w poprzednich edycjach imprezy, na boisku od wczesnych godzin działo się bardzo wiele. Rozpoczęło się od prezentacji zespołów. Tych łącznie do rywalizacji przystąpiło trzynaście. Nie zabrakło także przedstawicieli z Czech oraz Niemiec.

Publiczności zaprezentowały się drużyny Warsztatów Terapii Zajęciowej lub też ich odpowiedników z Jeleniej Góry, Zgorzelca, Lwówka Śląskiego, Mirska oraz reprezentanci niemieckiego Löbau i czeskiej Semili. Jak na prawdziwe Igrzyska przystało, nie mogło zabraknąć znicza olimpijskiego oraz apelu. Znalazł się też czas na przemówienia przybyłych gości. Wszyscy zgodnie zachęcali uczestników do sportowej rywalizacji.

W imprezie uczestniczyli, Mateusz Zajdel – zastępca burmistrza Lubania, Małgorzata Grzesiak – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaniu, Katarzyna Wójcik – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaniu, Irena Jarmolińska – była kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, Liliana Czerwińska – przedstawiciel Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Lubaniu oraz Karol Kusibab, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Lubaniu.

- W imieniu Walerego Czarneckiego, starosty lubańskiego chciałbym Państwa bardzo serdecznie przywitać. Gratuluję również Organizatorom tak wspaniałej imprezy.  Dziękuję, że jesteście. Podczas dzisiejszych zawodów pamiętajcie o jednym - człowiek nie jest kimś dzięki wygranej lecz dzięki temu, że daje z siebie wszytko - mówił podczas otwarcia Karol Kusibab, rzecznik prasowy lubańskiego starostwa.

Głównym celem organizowanych Igrzysk oprócz promowania zdrowego stylu życia i aktywizacji osób niepełnosprawnych jest integracja społeczna, dlatego też do rywalizacji sportowej zostały zaproszone dzieci z Przedszkola Niepublicznego Nr 1 (grupa promyczki) oraz seniorzy z Ośrodka Wsparcia Dziennego w Lubaniu.

Jak podkreśliła Anna Wiktorowska-Kalinik, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubaniu, igrzyska to oczywiście impreza sportowa, mająca na celu promocję aktywnego i zdrowego stylu życia wśród osób niepełnosprawnych, ale myślę, że dzisiejsze spotkanie ma wiele równie innych ważnych korzyści. Każde bowiem spotkanie niezależnie od tego, czy jest pierwsze czy kolejne przynosi ze sobą coś nowego, coś innego, coś wartościowego. Wzbogaca nas wewnętrznie i daje poczucie przynależności do społeczności. To ważne dla każdego człowieka. Niepodważalną wartością dodaną dzisiejszej imprezy jest stworzenie kolejnej okazji do integracji i rehabilitacji dla naszych podopiecznych.  A to jest dla nas jako organizatorów absolutnie priorytetowe.