Alarmy drugiego stopnia przed wiatrem, zachowajmy ostrożność

23-02-2020
Pogoda w najbliższych godzinach będzie groźna. Na terenie całego województwa obowiązuje ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem.
woj. dolnośląskie - pow. lubański
Ostrzeżenia meteorologiczne:
Silny wiatr
stopień: 2
prawdopodobieństwo: 90%

Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 110 km/h, południowo-zachodni skręcający na północno-zachodni
Uwagi: Zmiana dotyczy obniżenia średniej prędkości wiatru.

Zmiana ostrzeżenia 15/2020
Ważne:
Od: 2020-02-23 15:00
Do: 2020-02-24 04:00
synoptyk IMGW-PIB: Janusz Zieliński
Czas wydania: 2020-02-23 11:59
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu

Komunikaty meteorologiczne:
Silny wiatr

Sytuacja meteorolgoczna: Wiatr w ciągu ostatnich 2h wyraźnie zaczął się nasilać. W ciągu najbliższych 3-5h spodziewane są najsilniejsze porywy na obszarze powiatu i osiągać będą około 100 km/h, a punktowo 110 km/h. Miejscami wystąpią również burze.
Dotyczy powiatów: dzierżoniowski, kamiennogórski, kłodzki, wałbrzyski, Wałbrzych, głogowski, górowski, jeleniogórski, lubiński, lwówecki, bolesławiecki, legnicki, oleśnicki, średzki, trzebnicki, Wrocław, wrocławski, ząbkowicki, złotoryjski, Legnica, jaworski, lubański, polkowicki, zgorzelecki, Jelenia Góra, milicki, oławski, strzeliński, świdnicki, wołowski
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Komunikat meteorologiczny
Ważne:
Od: 2020-02-23 19:19
Do: 2020-02-23 22:19
synoptyk IMGW-PIB: Janusz Zieliński
Czas wydania: 2020-02-23 19:19
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu
STOPIEŃ |OPIS
3 Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
2 Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
1 Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
BRAK OSTRZEŻEŃ Nie prognozuje się zagrożeń pogodowych mających istotny wpływ na życie codzienne.
K Komunikat meteorologiczny – krótka informacja o obserwowanych niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych – ich lokalizacji, natężeniu, przebiegu i prognozowanym dalszym rozwoju sytuacji.

Ostrzeżenie meteorologiczne - specjalny rodzaj informacji o występowaniu wyjątkowo niebezpiecznego zjawiska pogodowego, zagrażającego zdrowiu lub życiu ludzkiemu. Wydanie ostrzeżenia meteorologicznego mobilizuje centra zarządzania kryzysowego oraz inne służby do zwiększonej gotowości w stanie zagrożenia oraz umożliwia podjęcie działań, służących zabezpieczeniu społeczeństwa oraz infrastruktury.
Komunikat meteorologiczny - rodzaj informacji uzupełniającej, przesyłanej w okresie obowiązywania ostrzeżenia. Celem komunikatu meteorologicznego jest przekazywanie wiedzy o aktualnym stanie pogody i prognozowanym rozwoju sytuacji nad danym terenem.

Opracowanie niniejsze i jego format, jako przedmiot prawa autorskiego podlega ochronie prawnej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Wszelkie dalsze udostępnianie, rozpowszechnianie (przedruk, kopiowanie, wiadomość sms) jest dozwolone wyłącznie w formie dosłownej z bezwzględnym wskazaniem źródła informacji tj. IMGW-PIB.