Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Aktualności

Ćwiczenia strażackie dla najmłodszych

20-09-2019

Odbyły się one w Löbau w ramach projektu  „Kom(m)ando „Zur Hilfe!/Na pomoc!”. W transgranicznych ćwiczeniach brała udział miejscowa straż pożarna i gościnnie strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszego powiatu oraz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Lubania.

Bohaterami byli jednak członkowie najmłodszych formacji - Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Polski i Niemiec.  Była to świetna okazja do zaproszenia najmłodszych w szeregi staży pożarnej, a organizatorzy ćwiczeń postanowili zadbać o potencjalnych kandydatów na strażaka.

Stąd pomysł na zorganizowanie ćwiczeń dla najmłodszych adeptów sztuki strażackiej, którzy pod okiem starszych kolegów szlifowali swoje umiejętności. Druhowie w ramach ćwiczeń przygotowali terenowe stacje m. in. udzielania pierwszej pomocy, tor przeszkód czy stacje techniczne. Dla młodej osoby, która przyucza się do pełnienia funkcji strażaka każde zapoznanie się ze sprzętem oraz sposobem jego działania zamieniło się w formę świetnej zabawy. 

- W scenariuszu uwzględniliśmy działania mające na celu zachęcenie najmłodszych uczestników ćwiczeń do rozwijania swojej strażackiej pasji. Staraliśmy się podczas wszystkich działań, realizowanych w ramach tego projektu stworzyć im klimat zgranej, przyjaznej grupy, chętnej do działania i ciekawego spędzania wolnego czasu. Dawanie dzieciom, angażującym się w działania pożarnicze przykładu szacunku do drugiej osoby, uczenie dyscypliny i kulturalnego sposobu bycia to priorytety w kształtowaniu młodych druhów. I to można było zauważyć podczas ostatnich ćwiczeń – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.

Tego dnia uczestnicy odwiedzili również remizę straży pożarnej w Kittlitz, a w wizycie w nowopowstałym obiekcie towarzyszyli im starosta, Walery Czarnecki oraz Burmistrz Miasta Löbau – Dietmar Buchholz.

- Zakres działań zaplanowanych w projekcie był bardzo szeroki. Jednym z największych zadań było przygotowanie i  przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń jednostek straży pożarnych jak i również zakup nowego sprzętu. W działania te włączyliśmy również naszą młodzież zrzeszoną przy ochotniczych strażach pożarnych co mnie bardzo cieszy. Cieszy mnie również fakt, że są chęci oraz jest szansa na realizację kolejnego projektu we współpracy z miastem Löbau. O szczegółach będziemy informować na bieżąco – podsumowuje Walery Czarnecki.

Przypomnijmy, że realizowany wspólnie z Löbau projekt o wartości 1 mln 170 tys. euro współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Środki te przeznaczone zostały na doposażenie jednostek straży pożarnej,  naukę języków jak i realizację wspólnych ćwiczeń.

Niezbędnik