Drugi projekt w partnerstwie z Löbau

14-09-2020

Projekt „Kom(m)ando – Wspólna ochrona przed skutkami zmian klimatu” złożony przez Powiat Lubański w partnerstwie z niemieckim miastem Löbau został pozytywnie oceniony i uzyskał dofinansowanie. Kwota dofinansowania przekroczyła milion euro.

Będzie to kontynuacja wspólnego projektu, który realizowany był od 2017 roku przez Powiat Lubański oraz niemieckie miasto Löbau. W jego ramach doposażone zostały jednostki straży pożarnej w powiecie czy prowadzone były wspólne ćwiczenia służb. Głównym celem było rozwijanie współpracy transgranicznej w przeciwdziałaniu występowania katastrof i klęsk żywiołowych. Pomysł na kontynuacje tych działań znalazł pozytywny finał.

- Dzięki realizacji nowego projektu jednostki straży pożarnych w naszym powiecie oraz u naszych zachodnich sąsiadów znów zostaną doposażone. Zakupione zostaną m. in. dwie motopompy, zestawy do cyfrowej łączności, alarmowania i współdziałania pomiędzy podmiotami ratowniczymi, wyposażenie i uzbrojenie ochronne dla strażaków oraz lekki samochód z podwójną kabiną z napędem 4x4, który wyposażony zostanie w zbiornik wody.   W ramach zaplanowanych działań, odbędą się wspólne ćwiczenia i szkolenia członków młodzieżowych straży pożarnych. Dla najmłodszych strażaków zorganizowany zostanie również obóz – podkreśla starosta Walery Czarnecki.

W ramach zadań projektowych zaplanowano również wyposażenie świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeciu w krzesła, stoły, sprzęt multimedialny (laptop, projektor, ekran) oraz tor przeszkód, który posłuży do prowadzenia zajęć dydaktycznych dla młodzieżówki OSP.

Co ważne, w ramach pozyskanych środków powstanie 12 automatycznych telemetrycznych stacji hydrologicznych zlokalizowanych na rzekach, potokach oraz zbiornikach wodnych powiatu lubańskiego. Na Kwisie, Olszówce, Siekierce, Potoku Miłoszowskim, Bruśniku zalewie Złotnickim i Leśniańskim.

Zaprojektowany system wyposażony będzie w aplikację do zarządzania programem pomiarowym, bazą danych, ich dystrybucją oraz weryfikacją informacji. Serwer Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego „KWISA” zlokalizowany będzie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lubaniu. Wizualizacja danych pomiarowych odbywać się będzie poprzez stronę internetową Starostwa Powiatowego w Lubaniu.

Dostęp do odczytów stanów wód będzie posiadała praktycznie każda zainteresowana osoba,. Bez wątpienia wpłynie to na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.

Projekt o wartości  ponad miliona euro współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.