Koniec kwarantanny dla pracujących za granicą

06-05-2020

W czwartek (30.04 br.) premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już od 4 maja br. pracujący i uczący się za granicą nie będą musieli przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Jest to bardzo dobra wiadomość szczególnie dla mieszkańców naszego powiatu.

28 kwietnia Walery Czarnecki zwrócił się Premiera RP Mateusza Morawieckiego z apelem o umożliwienie mieszkańcom terenów przygranicznych codziennego przekraczania granicy w celu wykonywania obowiązków zawodowych. Pan Premier podzielił zdanie samorządowców.

W swoim piśmie Walery Czarnecki podkreślił, że obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa uzasadnia podejmowanie koniecznych działań zapobiegawczych. Jednak stopniowa stabilizacja zagrożenia po obu stronach granicy daje uzasadnienie dla przywracania, tej najbardziej oczekiwanej normalności. Dla bardzo wielu osób nagle pozbawionych pracy mogłoby się to okazać bardzo potrzebne. Przywrócenie możliwości przekraczania granicy w celach zarobkowych pozwoli na zachowanie miejsc pracy i uratuje byt wielu rodzin.

Premier zaapelował o konsekwentne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Podkreślił ważną rolę samorządów przygranicznych w kontakcie z mieszkańcami. - To kwestia odpowiedzialności za mieszkańców poszczególnych powiatów i moi rozmówcy świetnie to rozumieją - napisał Mateusz Morawiecki, Premier RP.

Walka z epidemią trwa, nadal stosujemy się do zasad bezpieczeństwa i zaleceń, ale niewątpliwie ta decyzja przyczyni się do stopniowego powrotu do normalności.