Marcin Wyrostek i harmonijne księstwo

17-09-2019

15 września, w niedzielne słoneczne popołudnie na dziedzińcu Zamku Czocha odbyła się kolejna – ósma edycja wydarzenia pn. „Księstwo Czocha”.  Społeczność poznała nowego władcę. Po roku panowania księcia Pawła Domagałę, zastąpił na tronie znakomity akordeonista, Marcin Wyrostek.

Złożył uroczyste ślubowanie, które to odczytał prowadzący imprezę Bartosz Kuświk. Tło stanowił jarmark średniowieczny, podczas którego można było zobaczyć mrożące krew w żyłach walki rycerskie. A wszystko w duchu epoki.

- Za nami ósme edycja Księstwa Czocha, które jak zwykle przyciąga mieszkańców z całego regionu – powiedział Walery Czarnecki, Starosta Lubański. – Co roku wybieramy nowego księcia bądź księżną. W tym roku mam przyjemność przedstawić zebranym nowego władcę Księstwa Czocha – Marcina Wyrostka, z harmonią w roli głównej.

Muzyk podsumował zaszczyt, który go spotkał. – Dekret mojego poprzednika, związany ze zwolnieniem z podatków podtrzymuje. Od teraz w moim księstwie zapanuje harmonia. Przyjaciele z zespołu dziś zaczęli się zwracać do mnie - Księciunio. Mówiąc szczerze, powoli zaczynam się do tego przyzwyczajać. – powiedział Marcin Wyrostek – Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i szczęście. Z tym miejscem związane są wspaniałe wspomnienia. Gdy byłem jeszcze w liceum właśnie tu przyjeżdżałem w trakcie wakacji wykonywać dorywcze prace. Gdy wieczorami wypoczywałem, to u podnóża zamku spędzałem wiele czasu. To są miejsca do których czuję wielki sentyment. Nigdy też nie przypuszczałem, że obejmę zamek we władanie, nigdy też nie zostałem tak dobrze ugoszczony jak tutaj – podkreślał artysta.

Na scenie wystąpiły prawdziwe gwiazdy i każdy występ zasługuje na uznanie. Koncert  Leonarda Luthera był muzyczną pigułką w klimacie poetyckim. Utwory zanurzone w poezję, stanowiły znakomite tło powiatowego wydarzenia. Stand-up w wykonaniu Piotra Bałtroczyka potwierdził, że ,,starość nie jest dla mięczaków”. Blisko godzinny występ w czasie którego niejednokrotnie można było popłakać się ze śmiechu, zachwycił zgromadzoną publiczność.

Wielkim finałem był koncert Marcina Wyrostka. Prawdziwa muzyczna uczta, zaserwowana przez samego księcia Księstwa Czocha. W repertuarze zespołu pojawiły się utwory z najnowszej płyty Marcina Wyrostka "Polacc". Wyrostek i muzycy z Corazon udowodnili, że do mistrzostwa opanowali harmonię zachwycających dźwięków, wydobywanych z ich instrumentów, prowadząc specyficzny muzyczny dialog ze sobą i z publicznością. I z przytupem zakończyli święto naszego powiatu – warto podkreślić, że z harmonią w roli głównej.

Impreza zakończyła się kinem na leżakach, gdzie zebrani mogli wyciszyć się po pełnym emocji dniu. I tu wielkie podziękowania dla pracowników Zamku Czocha za dostarczenie leżaków, których podczas pokazu niestety zabrakło. Ale wszystko zakończyło się zgodnie z zaplanowanym scenariuszem. Miejmy nadzieję, że do zobaczenia za rok.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tegorocznej edycji księstwa – Cezaremu Przybylskiemu, marszałkowi województwa dolnośląskiego, za objęcie patronatem honorowym tego wydarzenia, Ośrodkowi Kultury i Sztuki we Wrocławiu, za włączenie się w organizację, a Jarosławowi Kuczyńskiemu, za udostępnienie pięknego obiektu i pomoc w realizacji Księstwa Czocha – podsumowuje starosta, Walery Czarnecki.