Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Aktualności

Nagroda EDUinspiracje dla polsko-litewskiego projektu młodzieżowego z Lubania

05-12-2019

Lubańskie Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” otrzymało na uroczystej gali w Zamku Ujazdowskim główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym „EDUinspiracje 2019” w kategorii Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży za projekt dla młodzieży pt. „W cieniu legend”.

„EDUinspiracje” to ogólnopolski konkurs na najbardziej kreatywne i wartościowe projekty edukacyjne zrealizowane z programów dotacyjnych zarządzanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.Nonimacje do tegorocznej nagrody „EDUinspiracje 2019” przyznano w 10 kategoriach dla 49 różnych instytucji i organizacji.

Projekt „W cieniu legend”, w ramach którego we wrześniu 2018  odbyło sięw Baworowie k. Leśnej międzynarodowe spotkanie młodzieży z lubańskiego Klubu Liderów Młodzieżowych i szkoły Prien ”Žiburio” gimnazija z partnerskiego miasta Prienai na Litwie, okazał się najlepszym przedsięwzięciem polsko-litewskim. W tej samej kategorii nominację otrzymały instytucje i organizacje z Warszawy, Poznania i Zielonej Góry. Spotkanie młodzieży „W cieniu legend” to 6 dni, pełne integracji i intensywnej wspólnej pracy16-osobowej grupy uczestników z obu krajów, zakończone  spektaklem teatru cieni o lokalnych legendach w MDK w Lubaniudla szkół podstawowych.

Na gali w Warszawie, we wtorek 3 grudnia, nagrodę odebrali przedstawiciele Zarządu „Pogranicza” (Magdalena Guła) oraz Klubu Liderów Młodzieżowych (Kinga Kotlarek, Kornelia Minkiewicz i Eryk Tropiejko).

„Nominacja i nagroda jest tak naprawdę ukoronowaniem dużo większej nagrody i sukcesu, jakim była możliwość realizacji i wzięcia udział w samym projekcie” – ocenia Eryk Tropiejko – uczestnik projektu, absolwent ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu, obecnie student 1. roku Politechniki Wrocławkiej. „Spotkanie oraz współpraca z młodzieżą litewską pozwoliła nam rozwinąć cały wachlarz umiejętności, zdobyć nowe doświadczenia oraz przyjaźnie, które trwają do dzisiaj. Projekt był niesamowity i wiele dla nas znaczył. Przeżyliśmy niezapomniane chwile, która na zawsze zostaną w naszych sercach oraz doświadczenia, które z pewnością wykorzystamy w przyszłości.”

Relacja filmowa z polsko-litewskiego spotkania młodzieży „W cieniu legend” oraz spektakl teatru cieni są dostępne na kanale youtube Stowarzyszenia „Pogranicze”:

LITEWSKA LEGENDA„JURATA I KASTYTIS” (teatr cieni):


GÓRNOŁUŻYCKA LEGENDA "NOCNY KOWAL" (teatr cieni):

RELACJA FILMOWA:

Stowarzyszenie  „Pogranicze” zaprasza młodzież ze szkół średnich z Lubania i powiatu lubańskiego do współpracy przy tworzeniu i realizacji kolejnych międzynarodowych oraz lokalnych akcji i projektów.

Informacja nt. wyników konkursu „EDUinpiracje 2019”:

https://erasmusplus.org.pl/aktualnosci/gala-eduinspiracje-poznalismy-najlepsze-projekty-edukacyjny

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum

 Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”

ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań

tel. 75 721 50 77

e-mail:

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE

https://www.youtube.com/channel/UCPYtsylPVTDvFS1Fj6AISOg

https://www.instagram.com/klub_liderow_mlodziezowych/

Fot. Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze” w Lubaniu, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie

Niezbędnik