Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Aktualności

Nowy samochód dla strażaków

01-03-2019

W ostatnich  latach na wsparcie lubańskiej straży pożarnej powiat przeznaczył ponad 1,5 mln zł. Dzięki zaangażowaniu powiatu strażacy mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt, a środki te pozyskane dzięki realizacji projektów unijnych. Koszt nowego pojazdu to ponad 900 tys. zł.

Wszystko to za sprawą realizowanego przez Powiat Lubański projektu pn. „Kom(m)ando „Zur Hilfe!/Na pomoc!”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

– Dziękujemy Staroście za tak wielkie wsparcie. Nowy wóz zwiększa naszą mobilność, skraca czas dojazdu i daje gwarancję niezawodności. Warto wspomnieć, że nasza jednostka jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt ratowniczy oraz najnowszy system alarmowania – mówi Zbigniew Szyszło, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu.

Nowy pojazd lubańskich strażaków to Renault MDB3 D  bardziej znane jako Renault D16. Jest to bojowy, średni pojazd ratowniczo-gaśniczy z modułem technicznym. Pojazd jest przystosowany do działań w ratownictwie drogowym. Ma silnik o mocy 210 KM oraz napęd 4x4. Samochód został wyposażony m. in. w wyciągarkę elektryczną, belkę z czteroma reflektorami dalekosiężnymi, kamerę cofania, zraszacze, mocowanie czterech aparatów oddechowych w kabinie pojazdu, mocowanie sprzętu w zabudowie, maszt oświetleniowy, autopompę, działko wodno-piankowe, szybkie natarcie oraz panel kontrolny w kabinie pojazdu. W pojeździe zastosowano technologię AdBlue, czyli czynnika, przeznaczonego do stosowania w samochodach z silnikami wysokoprężnymi, wyposażonymi w układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR. Jego zadaniem jest zobojętnianie trujących tlenków azotu.

Wzorowo oceniam służbę naszych strażaków podczas akcji ratowniczo – gaśniczych. Nasza jednostka oraz podlegające jej zastępy druhów ochotników, to moim zdaniem jedne z najlepiej wyszkolonych i zgranych oddziałów strażackich w naszym województwie. To zobowiązuje do stałej gotowości bojowej i wymaga niezawodnego wyposażenia, aby poprzez swoje wyszkolenie mogli spokojnie realizować zadania w ratowaniu ludzkiego życia.  Oby nowy samochód służył im jak najdłużej – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.

Niezbędnik