Obchody 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę

20-09-2019

Wspominając i modląc się za ofiary sowieckiego ataku na Polskę w 80. rocznicę wydarzenia, mieszkańcy powiatu zgromadzili się w Kościele p.w. świętej Jadwigi Śląskiej w Lubaniu.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta i powiatu ze starostą Walerym Czarneckim, formacje mundurowe, poczty sztandarowe, młodzież z lubańskich szkół oraz grono Sybiraków, pamiętających zsyłkę na „nieludzką ziemię”. Modlitwę w intencji tych, którzy zostali zamordowani lub zginęli w trakcie zsyłek poprowadził ks. dr Andrzej Fila.

Uroczystość zbiegła się z  30. rocznicą powstania Koła Związku Sybiraków w Lubaniu. Zarówno posłanka, Zofia Czernow, Walery Czarnecki, starosta lubański jak i Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Jeleniej Gorze, Jarosław Trościanko w swoich wystąpieniach dziękowali lubańskim Sybirakom za ich 30 lat pracy na rzecz ocalenia od zapomnienia tej tragicznej historii naszego narodu, związanej ze zsyłką.

Ponadto w ramach obchodów odbyła się część artystyczna, podczas której uczniowie z  Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształacących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu zaprezentowali patriotyczne utwory.

Prezes lubańskich Sybiraków dziękował osobom, które przyczyniły się do powstania związku w Lubaniu -  2. czerwca 1989 roku.

- Dziś obchodzimy 30-tą rocznicę powstania naszego koła. Przez te lata ogromnym poświęceniem i zapałem wykazało się wielu lubańskich Sybiraków. Wszystkim należą się szczególne wyrazy uznania i podziękowania - mówił Romuald Karczewski.