Ponad milion na doposażenie straży

18-12-2017

Ponad milion euro wyniosła wartość projektu, który realizowany jest przez nasz powiat we współpracy z niemieckim Löbau. Środki te przeznaczone zostaną na doposażenie jednostek straży pożarnej w powiecie oraz u naszych zachodnich sąsiadów.

Wizyta, która odbyła się w tym miesiącu miała na celu skoordynowanie działań zaplanowanych w ramach projektu m. in. wspólnych ćwiczeń oraz publikacji. Było to już trzecie wspólne spotkanie partnerów projektu Kom(m)ando "ZurHilfe!/Na pomoc”.

Przedstawiciele strony polskiej zapoznali się ze strukturą organizacyjną niemieckiej straży pożarnej w tym z zasobami kadrowymi oraz wyposażeniem Ochotniczej Straży Pożarnej w Löbau. Strona niemiecka dokonała prezentacji zakupionej w ramach projektu ładowarki teleskopowej, poinformował również o rozpoczętych kursach języka polskiego.

Jak stwierdził Oberbürgermeister Buchholz zainteresowanie ze strony niemieckich strażaków przerosło oczekiwania. Starosta Lubański, Walery Czarnecki oraz Dietmar Buchholz Oberbürgermeister der Stadt Löbau /Nadburmistrz Miasta Löbau podsumowali spotkanie jako bardzo owocne i zaznaczyli, iż realizowany wspólnie projekt poszerza naszą wiedzę o niemieckim i polskim systemie administracyjnym związanym z funkcjonowaniem służb odpowiedzialnych za reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

Walery Czarnecki nadmienił, że w 2018 roku Powiat Lubański planuje sfinalizować zakup specjalistycznego wyposażenia za ponad 1,5 miliona złotych co będzie okazją do kolejnego wspólnego spotkania.

Realizowany wspólnie z Miastem Löbau projekt o wartości ponad miliona euro współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.