Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Aktualności

Powiat Lubański najlepszy w województwie w dotacjach unijnych na oświatę

27-03-2017

Podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty „Edukacja Przyszłości”, jaka miała miejsce 15 marca br. w Toruniu, ogłoszono wyniki rankingu, podsumowującego wykorzystanie dotacji unijnych na oświatę.

Nagrodę, w kategorii Powiaty za zajęcie I miejsca w Województwie Dolnośląskim a V w Polsce, odebrali Walery Czarnecki - Starosta Lubański wraz z Anną Adamską - Dyrektorem Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Lubaniu .

- Jest to wyjątkowe wyróżnienie, które obrazuje wysokość  środków unijnych, które zainwestowane zostały w rozwój młodych ludzi. To właśnie od nich, ich wykształcenia i zaangażowania będzie zależał przyszły rozwój naszego regionu. Cieszy fakt, że zostało to zauważone i docenione – mówił podczas konferencji,  Walery Czarnecki.

Pozycja samorządów w rankingu zależała od wielkości tych dotacji (bez środków na współfinansowanie) w przeliczeniu na jednego mieszkańca za okres 2007-2015.

W naszym powiecie suma środków pozyskanych z unii wyniosła w analizowanym czasie ponad 14 milionów złotych. W omawianym okresie Powiat Lubański zrealizował 15 projektów.

Ranking, opracowany na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów,  poświęcony funduszom unijnym w budżetach samorządowych obejmował finansowanie bieżących zadań w oświacie (działy 801 i 854 budżetu), z pominięciem wydatków majątkowych.

Podczas Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty blisko czterystu przedstawicieli samorządu, instytucji kultury, sportu, dyrektorzy szkół i szkół zawodowych mogło zapoznać się z ofertą najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych rozwiązań z zakresu zarządzania oświatą, innowacji, kultury i sportu, kreatywnej przestrzeni nauczania oraz współpracy szkół zawodowych z biznesem. Gościem konferencji była też Minister Edukacji Narodowej - Anna Zalewska.

Niezbędnik