Powiatowy Dzień Strażaka

29-05-2019

24 maja, w przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu odbyła się uroczystość Dnia Strażaka. Był to czas do wręczenia wyróżnień dla strażaków i pracownikom cywilnym awansów, odznaczeń i nagród, ale również okazją do wspólnego świętowania.

Uroczystości, zgodnie z ceremoniałem rozpoczęły się złożeniem meldunku, który od dowódcy uroczystości odebrał st. bryg. Piotr Grzyb, zastępca komendanta wojewódzkiego dolnośląskiej PSP. Następnie  odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt.

Dla powiatowych strażaków, tegoroczne obchody zaowocowały wieloma dowodami uznania. Wyrazem tego złote, srebrne i brązowe odznaki  „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, a także liczne awanse.

• Brązową odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymał dh Stanisław Januszko.
  • Srebrną odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymał asp. Roman Traczyk.
  • Złotą  odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymał st. kpt. Mariusz  Kadłubowski.
  • Złotą odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymał mł. bryg. Krzysztof  Skowron.

Dyplomem Komendanta Głównego PSP wyróżniony został st. kpt. Grzegorz Wypych. Na wyższe stopnie awansowali:

• starszy kapitan - kapitan Grzegorz Wypych
  • młodszy  kapitan - aspirant  Marek Kret
  • aspirant - młodszy aspirant Marek Jełowicki
  • starszy ogniomistrz - ogniomistrz Adam Smoliński
  • ogniomistrz - młodszy ogniomistrz Robert Czapiga
  • ogniomistrz - młodszy ogniomistrz Dariusz Kucharski
  • ogniomistrz - młodszy ogniomistrz Jerzy Pobiedziński
  • młodszy ogniomistrz - starszy sekcyjny Sławomir Chorbotowicz
  • młodszy ogniomistrz - starszy sekcyjny Daniel Bryłkowski
  • młodszy ogniomistrz - starszy sekcyjny Mariusz Kurela
  • młodszy ogniomistrz - starszy sekcyjny Arkadiusz Sarno
  • młodszy ogniomistrz - starszy sekcyjny Grzegorz Szymański
  • młodszy ogniomistrz - starszy sekcyjny Mariusz Zioła
  • sekcyjny - starszy strażak Maciej  Kurowski
  • sekcyjny - starszy strażak Michał Socha

Wyróżnienia oraz awanse wręczali zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu st. bryg. Piotr Grzyb, starosta lubański Walery Czarnecki oraz Komendant Powiatowy PSP z Lubania mł. bryg. Zbigniewa Szyszło.

- Chciałbym pogratulować tym, którzy otrzymali odznaczenia. To zaszczyt i wyróżnienie. Zasłużyliście na to. Gratuluję również awansowanym na wyższe stopnie oraz tym, którzy otrzymali wyróżnienia. Cieszę się z tego, że jesteście. Jako społeczeństwo jesteśmy wam bardzo wdzięczni za to co dla nas robicie. To ciężka i odpowiedzialna służba. Zasługujecie na najwyższe słowa uznania i szacunek. Wielokrotnie sprawdzaliście się w sytuacjach nadzwyczajnych oraz krytycznych. Mogę tylko przypomnieć, że od 2010 roku mieliśmy sześć powodzi, które przyniosły ogromne straty i cierpienie. Ale wy zawsze dawaliście dowód męstwa i poświęcenia. Ratowaliście ludzi, ich mienie z narażeniem własnego życia - mówił Walery Czarnecki Starosta Lubański.

W tym dniu Starosta Lubański oficjalnie przekazał  nowo zakupiony przez Powiat Lubański  średni samochód strażacki wraz z wyposażeniem oraz łódź wraz z przyczepą podłodziową. Sprzęt ten został zakupiony w ramach realizowanego Kom(m)ando „Zur Hilfe!” / „Na Pomoc!” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.