Program Wymiany Ambulansów

13-09-2019

11 września Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska podpisał umowy o dofinansowanie na zakup nowych karetek pogotowia dla województwa dolnośląskiego. Nowa karetka trafiła do Lubania.

Wszystko to za sprawą dotacji otrzymanej w ramach Programu wymiany ambulansów. Jak podkreślił Nikolaj Lambrinow, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze – do Lubania ma trafić karetka z napędem na cztery koła. Jak zapowiada dyrektor jeleniogórskiego pogotowia, nowa karetka do Lubania powinna trafić już z końcem roku.

- To bardzo cieszy. Po pierwsze wzbudza nadzieję, że będzie lepiej jeżeli chodzi o ratownictwo medyczne, a jest to bardzo ważna sfera działalności medycznej. Po drugie poprawia bezpieczeństwo pacjentów i komfort pracy zespołów ratownictwa medycznego. Po trzecie, będzie służyła pacjentom z terenu naszego powiatu – podkreślił Walery Czarnecki, Starosta Lubański.

Kwota dofinansowania to 400 tys. zł na karetkę, co pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł.

„Program  wymiany ambulansów” stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. upaństwowieniem systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia zrealizowało akcję „Wspieramy SOR-y”, w ramach której przekazano do 100 oddziałów ratunkowych w całym kraju nowy sprzęt niezbędny do ratowania życia.

- Zakup nowoczesnych karetek pogotowia ratunkowego jest niezbędny do udzielania natychmiastowej pomocy. Zagwarantowanie bezpieczeństwa i szybkiej reakcji zespołu ratownictwa medycznego w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie, dlatego Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, by w znacznym stopniu odświeżyć flotę karetek – mówił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Z obecnie realizowanego programu skorzystają mieszkańcy wszystkich województw – nowoczesne ambulanse trafią do dysponentów zespołów ratownictwa medycznego w całej Polsce.

Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy.

W spotkaniu uczestniczyli również Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – Teresa Zembik, Senator Rzeczypospolitej – Rafał Ślusarz, Radny Sejmiku – Andrzej Kredkowski oraz Krzysztof Konopka, prezes Łużyckiego Centrum Medycznego.