Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Aktualności

Przekazanie sprzętu do szkolnych miniprzedsiębiorstw

18-03-2019

Marzec przyniósł kolejne efekty realizowanego przez Powiat Lubański projektu pn. „Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach”. Stworzone przez uczniów firmy wyposażone zostały w sprzęty niezbędne do prowadzenia swoich działalności.

Podstawowym celem projektu jest nauczanie przedsiębiorczości w szkołach średnich na terenie czesko-polskiego Euroregionu Nysa poprzez tworzenie miniprzedsiębiorstw szkolnych. Uczniowie po obu stronach granicy otrzymali „kapitał wstępny” na założenie i prowadzenie firmy oraz są uczestnikami procesu zarządzania, produkcji, usług i działania firmy we wszystkich jego aspektach (od pomysłu do produktu/usługi).

W ubiegłym tygodniu w lubańskim starostwie przekazano do szkół zakupione w ramach projektu wyposażenie. Uczniowie w ramach własnej działalności produkcyjnej lub świadczenia usług będą przyswajać w praktyce kompetencje potrzebne do skutecznego wejścia na rynek pracy, włącznie z rynkiem zagranicznym i transgraniczną wymianą handlową. W ramach projektu zaplanowano również wspólne wyjazdy, wizyty i warsztaty dla uczniów i nauczycieli, dzięki czemu młodzież poznaje mechanizmy regionalnego rynku pracy.

Na terenie naszego powiatu powstanie dziesięć miniprzedsiębiorstw.  Pięć z nich już funkcjonuje. Dwa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu - „FotograffiTI”, wykonujące usługi graficzne według potrzeb klienta oraz przedsiębiorstwo specjalizujące się doradztwem finansowym i podatkowym „EKONOMIK”. Głównym zajęciem przedsiębiorstwa jest organizacja szkoleń w zakresie finansów i rachunkowości z wykorzystaniem technologii komputerowej w życiu zawodowym. Ponadto firma wykonuje usługi związane z rozliczaniem podmiotów gospodarczych – firm działających w ramach projektu.

Kolejne firmy swoją działalność prowadzą w lubańskim KZL-u. Jest to Agencja Reklamy Wizualnej „KZL”, która specjalizuje się  w realizacji zamówień materiałów i gadżetów reklamowych oraz firma cateringowa „Najlepsze przyjęcie”, zadaniem której jest planowanie i organizacja przyjęć okolicznościowych.

Ostatnim mikroprzedsiębiorstwem, działającym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych jest „DesignStudio”. To firma zajmująca się opracowywaniem projektów interaktywnych m.in. projektów graficznych, tworzeniem stron internetowych, obiektów 3D, animacjami i wizualizacjami z zastosowaniem oprogramowania graficznego i projektowego.

Wszystkie działania projektowe współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach  Programu  Interreg V-A Republika Czeska-Polska, a projekt ukierunkowany jest na przedsiębiorczość jako kluczową kompetencję dla rynku pracy w Czechach i w Polsce.

Niezbędnik