Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Aktualności

Rusza program wczesnego wykrywania raka jelita grubego

19-01-2021

Nowotwór jelita grubego to bardzo podstępna choroba. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany tym większa szansa na wygranie z wrogiem i powrót do zdrowia. Dlatego Powiat Lubański przystąpił do specjalistycznego programu w ramach koalicji samorządowej na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Powiat Lubański przystąpił do programu "Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego - badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn". Dzięki temu mieszkańcy regionu będą mogli poddać się badaniu, które pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy z ich zdrowiem, a konkretnie jelitem grubym nie dzieje się nic podejrzanego. W poniedziałkowe popołudnie deklarację współpracy podpisali Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Walery Czarnecki, Starosta Lubański.

- Cieszę się, że Powiat Lubański przystępuje do naszej koalicji samorządów dolnośląskich i wspólnie razem będziemy realizować program profilaktyczny, niezwykle ważny. Wszyscy koncentrujemy się obecnie na walce z koronawirusem, ale musimy pamiętać również o wszystkich innych chorobach. Te choroby są i nie możemy zapominać o profilaktyce. Dlatego bardzo się cieszę, że wspólnie ze szpitalem w Lubaniu i Starostą będziemy mogli ten program realizować. Jest on niezwykle ważny dlatego, że w oparciu o dane, które posiadamy z naszych dolnośląskich szpitali jest jedna prawidłowość, która jest bardzo niepokojąca. Pacjenci na Dolnym Śląsku jeśli chodzi o nowotwory jelita grubego trafiają do szpitali zbyt późno. Często w trzecim i czwartym stopniu zaawansowania choroby nowotworowej, co niestety ogranicza możliwości leczenia. Mamy nadzieję, że dzięki temu programowi wielu mieszkańcom powiatu lubańskiego będziemy mogli pomóc. Te wyniki, które już posiadamy z realizacji programu pokazują, że u ponad 130 mieszkańców Dolnego Śląska udało się wykryć tą podstępną chorobę wcześniej. Zachęcam do współpracy i korzystania z tego programu - przyznaje Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Zadowolenia z przystąpienia do programu nie kryje także starosta lubański, Walery Czarnecki. - Chciałbym bardzo podziękować Panu Marszałkowi Marcinowi Krzyżanowskiemu za inicjatywę. Jest to bardzo ważne dla mieszkańców naszego powiatu. Mówimy tutaj o raku jelita grubego. Jest to podstępna choroba. Musimy wiedzieć, że im wcześniej uda się ją zdiagnozować, tym większe prawdopodobieństwo skutecznego wyleczenia istnieje. Dlatego ta inicjatywa wydaje się być bardzo cenna. Sądzę, że mimo pewnych trudności organizacyjnych uda się to przeprowadzić. Bardzo ważne jest to o czym wspominał Pan Marszałek. Statystyka jeżeli chodzi o tą jednostkę chorobową jest na Dolnym Śląsku niepokojąca. Powinniśmy zrobić wszystko, aby pomóc w profilaktyce oraz leczeniu schorzenia. Sądzę, że program przyczyni się szybkiej diagnostyce i skutecznemu leczeniu.

Duże zaangażowanie, by Powiat Lubański mógł przystąpić do projektu, wykazała radna Sejmiku Wojewódzkiego Teresa Zembik. - Przesiewowe badania w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego są bardzo ważne. Dotychczasowe wyniki, o których wspomniał Pan Marszałek pokazują, że nawet wydawać by się mogło zdrowy człowiek jest zagrożony. Dzięki badaniom będzie możliwe podjęcie szybkiej reakcji, która w przypadku nowotworu jest kluczowa. Zachęcam mieszkańców naszego powiatu by zgłaszali się do badania. Najważniejsze jest zapobieganie chorobie i ten program ma temu służyć - podkreśliła.

Badanie polega na pobraniu próbki specjalistycznym testerem. Później trafia on do DCO, gdzie robi się analizę. Z niej wynika czy istnieje potencjalne zagrożenie, czy znajduje się krew w badanym preparacie i czy należy wtedy wystąpić do potencjalnego dawcy z wnioskiem o przebadanie się. - Ludzie niechętnie przychodzą na badania, nie mówiąc już o kolonoskopii. Badanie jest banalnie proste i to jest jego wielka siła. Jednocześnie pokazuje, że coś złego się dzieje. To pierwszy etap góry lodowej, którą trzeba zatrzymać. Wczesne zdiagnozowanie zagrożenia to klucz do sukcesu - zaznacza prezes Łużyckiego Centrum Medycznego, Krzysztof Konopka.

W Łużyckim Centrum Medycznym będzie można wykonać chociażby kolonoskopię. Dalszy proces leczenia kontynuowany ma być we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologicznym. - Nasi mieszkańcy odniosą ogromne korzyści. Wczesne wykrywanie nowotworów jelita grubego poprzez badanie krwi w kale, a takie możliwości to porozumienie nam daje jest bardzo cenne. Ratuje życie. Pan Marszałek we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii umożliwił nam współpracę. Będziemy mogli prowadzić program, którego efektem docelowym będzie przebadanie dużej populacji naszych mieszkańców właśnie w tym kierunku. Badania w tak zacnym gremium i z tak świetnym partnerem jak Dolnośląskie Centrum Onkologii przyczynią się do tego, że mieszkańcy powiatu lubańskiego będą bezpieczniejsi jeżeli chodzi o tą populację zdrowotną. Dotyczy to grupy mieszkańców od 50+. Ale też jeżeli ktoś miał rodzinne komplikacje, to też zachęcamy do zbadania się w tym kierunku. Jest to pierwsza faza badania. Ona wykazuje ewentualnie, że coś się dzieje w jelicie podejrzanego i należy podjąć dalszą diagnostykę, a następnie ewentualne leczenie - dodaje Krzysztof Konopka.

Łużyckie Centrum Medyczne współpracuje z filią Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego w Legnicy. To najlepsza jednostka jeżeli chodzi o nowotwory na terenie Dolnego Śląska. Specjaliści biorą udział we wspólnych posiedzeniach i współpracują w tej dziedzinie.

Niezbędnik