Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Aktualności

Strażacy ćwiczyli ratownictwo lodowe

14-03-2019

Pamiętaj! Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz!Na lodowisku w Łagowie strażacy ćwiczyli ratowanie tonących, pod którymi załamał się lód.Ćwiczenia składały się z części teoretycznej i części praktycznej, a zorganizowane zostały w ramach projektu realizowanego we współpracy z miastem Löbau.

Podczas ćwiczeń przedstawione zostały najważniejsze zasady bezpieczeństwa dot. zachowania na lodzie. Najmłodsi uczestnicy dowiedzieli się o zagrożeniach związanych z wchodzeniem na zamarznięte akweny i jak należy się zachować, w przypadku gdy jesteśmy świadkami zdarzenia: „pod osobą załamał się lód i wpadła do wody”. Zabrani dowiedzieli się jakie służby należy wezwać w przypadku takiego zdarzenia. Kolejnym punktem były ćwiczenia praktyczne. Strażacy zaprezentowali jak należy zachowywać w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

W części praktycznej strażacy ćwiczyli ratowanie tonących, wykorzystując do tego celu różne metody i sprzęt ratowniczy. Ćwiczono m. in. techniki przemieszczania się po lodzie. Przećwiczono indywidualne i zespołowe techniki akcji ratowniczych oraz akcji z użyciem sprzętu ratowniczego,używano m. in. sań lodowych.

- Ćwiczenia te są bardzo potrzebne. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne, a niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób. Stąd pomysł na wspólne polsko-niemieckie ćwiczenia straży na lodzie połączone z pokazami dla dzieci– mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.

Strażacy pokazali jak należy zachowywać się na zamarzniętym akwenie, w którym doszło do załamania się tafli lodowej do czasu przybycia służb. W jaki sposób można pomóc osobie znajdującej się w przeręblu. Czego robić absolutnie nie wolno. Następnie, wykorzystując sprzęt będący na wyposażeniu, funkcjonariusze przedstawili techniki, w jaki sposób podejmują osoby poszkodowane z wody. Reasumując, kolejna grupa, miała okazję zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać podczas bezmyślnej zabawy.

W drugiej części omawiano m. in. indywidualne wyposażenie ratownika, sprzęt zabezpieczający i zasady BHP podczas działań na lodzie. Następnie wszyscy ruszyli na lodowisko.

Ćwiczenia odbyły się w ramach realizowanego przez Powiat Lubański projektu „Kom(m)andoZurHilfe! Na pomoc!” . Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Dzięki realizacji tego projektu doposażone zostały jednostki straży pożarnych w naszym powiecie oraz u naszych zachodnich sąsiadów. W ramach zaplanowanych działań, odbywają się wspólne ćwiczenia oraz opracowana została dokumentacja na budowę systemu wodowskazów.

Niezbędnik