Sukces naszych szkół

12-02-2020

Znamy wyniki rankingu Perspektywy 2020. Wśród wyróżnionych szkół znalazły się dwie powiatowe szkoły – KZL i Mickiewicz. To ogromny sukces. Ranking prowadzony jest przez miesięcznik Perspektywy.

To właśnie tam opublikowane zostały wyniki Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020. Ten organizowany już od 22 lat ranking, kieruje się stałymi kryteriami oceny szkół.

Licea ogólnokształcące są oceniane za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. To właśnie tu na 50 pozycji  na Dolnym Śląsku uplasował się Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu.

Z kolei technika są oceniane według czterech kryteriów: sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych, wyników matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyników egzaminu zawodowego. W edycji 2020 Technika Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących zajęły 45 miejsce w województwie dolnośląskim.

Przewodniczący Kapituły Rankingu Perspektyw prof. dr hab. Jan Łaszczyk,  przemawiając podczas ogłoszenia wyników rankingu zwrócił uwagę na to, że choć zestawienie opracowywane co roku przez Perspektywy, to już prawdziwa instytucja (trwa nieprzerwanie od 22 lat i obowiązują w nim stałe kryteria), to jednak nie jest rankingiem idealnym, bo… takowy nie jest możliwy.

– Każdy z nas ma własne wyobrażenia na temat tego, jak powinna wyglądać dobra szkoła i trudno te wszystkie marzenia o szkole idealnej zmieścić w jednym wspólnym zestawieniu – powiedział profesor Łaszczyk.