Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Aktualności

Współpraca lubańskich instytucji na rzecz bezpieczeństwa seniorów

14-10-2019

Jak działają sprawcy oszustw? Skąd znają nasze dane osobowe? Jak bezpiecznie logować się na konta email oraz bankowe? Jak odstąpić od nieuczciwej umowy? Lubańscy policjanci wspólnie z przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów z Lubania rozmawiali z mieszańcami gminy Olszyna o bezpieczeństwie.

W ramach Porozumienia zawartego między Komendantem Głównym Policji a Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o współpracy mającej na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa obywateli, funkcjonariusze Policji współuczestniczyli w organizowaniu przez przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lubaniu  „Dnia Seniora”  w świetlicy wiejskiej w Biedrzychowicach. Do akcji informacyjno- edukacyjnej dołączył Powiatowy Rzecznik Konsumentów działający przy Starostwie Powiatowym w Lubaniu.

Spotkanie rozpoczęła kierownik inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lubaniu Pani Alicja Granda, która szczegółowo omówiła proces logowania się na strony  internetowe przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na zabezpieczenia pojawiające się podczas logowania. Wspomniała o fałszywych linkach, które często wysyłane są na numery telefonów komórkowych z prośbą o ich aktywowanie. 

Aspekt działań policji w obszarze bezpieczeństwa społeczeństwa przedstawili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu. Szczegółowo omówili sposoby działania oszustów w tym przestępstwa na „wnuczka, „na policjanta”. Przypomnieli o sposobach działania domokrążców, którzy próbują sprzedać nam ziemniaki, cebulę a obecnie węgiel za okazyjną cenę. Uczulili zebranych gości na łatwowierność w stosunku do osób , których nie znamy a chcemy im pomóc. 

Ważną częścią konferencji było przedstawienie problematyki nadużyć konsumenckich wobec seniorów, którą szczegółowo omówiła Pani Agnieszka Cichoń- Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Lubaniu. Wyjaśniła m.in. w jakim terminie oraz w jaki sposób prawidłowo można odstąpić od zawartej umowy kupna produktu. 

Spotkanie z seniorami było doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu dzielnicowego i wysłuchania problemów związanych z bezpieczeństwem. Podejmowane działania, każdej z wymienionych instytucji mają zapewnić bezpieczeństwo seniorom w ramach współpracy i posiadanych kompetencji. 

Ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia

Niezbędnik