Zagraniczne staże – szansą dla młodych

28-07-2017

Szkolenia i warsztaty, udział w międzynarodowych stażach dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych a przy okazji podróże i poznanie nowych znajomych – wszystko to za sprawą funduszy unijnych pozyskanych przez powiat, których suma w latach 2014-2018 przekroczy 3 miliony złotych.

Powiat od czterech lat pozyskuje środki finansowe z Programu Komisji Europejskiej – Erasmus+ na realizację praktyk zagranicznych, które stanowią ogromną szansę rozwoju zawodowego młodzieży. Staże za granicą z reguły otwierają drzwi do kariery zarówno w kraju jak i za granicą. Z danych opublikowanych przez  AIESEC wynika, że młodzi ludzie którzy mogą pochwalić się doświadczeniem w zagranicznych firmach, 2-3 razy szybciej znajdują pracę w Polsce niż ich koledzy.

Pierwszymi projektami realizowanymi od 2014 roku, dotyczącymi organizacji staży zagranicznych dla młodzieży z powiatowych placówek były ,,Hiszpańskie doświadczenia technologiczne” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaniu oraz ,,Europejskie doświadczenie kluczem do przyszłości”, skierowane do uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej. Budżet projektów przekroczył  1 milion złotych.

Następnie w roku 2015 do realizacji projektów z Programu Komisji Europejskiej – Erasmus+ przystąpił Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu z projektem „IT& Economy – staże zagraniczne szansą na wzrost przedsiębiorczości i konkurencyjności na rynku pracy”. Wartość projektu to ponad 665 tysięcy złotych.

Zaraz po nim przyszedł czas na „IT& Economy 2.0 - staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilności kardy kształcenia zawodowego”, projekt powiatu, realizowany również przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu. Uczniowie z tej placówki w tym roku odbywają staże zagraniczne m. in. we Włoszech i Irlandii.  Koszt projektu to ponad  335 tys. zł.

25.07 br. odbyła się nadzwyczajna sesja rady powiatu lubańskiego, podczas której podjęto uchwałę w sprawie przystąpienia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu  do projektu „IT& Economy 3.0”. Projekt realizowany będzie w latach 2017-2018,  a jego koszt wyniesie 336 tysięcy złotych.

Na podpisanie umowy oczekuje również kolejny projekt pn. „Viva Espania – praktyki zawodowe dla ambitnych uczniówzaplanowany do realizacji w latach 2017 -2018, a skierowany do uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej. Budżet projektu to ponad 645 tys. zł.