Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Edukacja

Posiedzenie Grupy Kierowniczej

26-10-2018

Już po raz czwarty odbyło się posiedzenie grupy kierowniczej w którym udział wzięli polscy i niemieccy partnerzy projektu pn. ,,RegionalManagement. Kompetencje i perspektywy zawodowe w polsko-saksońskim regionie przygranicznym”. 

Spotkanie odbyło się w Lubaniu w siedzibie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w ramach projektu utworzyli Uczniowską Agencję Turystyczną "Adaś", która  współpracuje ze szkołami polskimi i saksońskimi w dziedzinie zarządzania kulturą i projektami turystycznymi.

Posiedzenie stanowiło okazję nie tylko do zaprezentowania dotychczasowych wyników współpracy między polskimi i saksońskimi szkołami oraz partnerami projektu, lecz umożliwiło uczestnikom dyskusję o wspólnych celach i dalszej realizacji zaplanowanych działań projektowych.

Swoją obecnością uczestników projektu zaszczycił Prezydent Saksońskiego Urzędu Szkolnictwa i Edukacji – Ralf Berger. Podczas spotkania podsumowano warsztaty, które odbyły się w dniach 17 - 18 września 2018 roku w Żarach. Udział w nich wzięło udział 55 uczestników: uczniowie oraz nauczyciele z saksońskich i polskich szkół, profesjonalni trenerzy i przedstawiciele lokalnych instytucji kultury. 

Podczas warsztatów uczniowie z Polski i Saksonii opracowali koncepcję Regionalnych Targów Turystycznych, które odbędą się w dniu 22 listopada br. w Hoyerswerdzie.  Ponadto przeprowadzili ewaluację Polsko-Niemieckiego Festiwalu Kultury Młodzieżowej BOOMFest 2018, który przygotowany został przez nich podczas wcześniejszych działań edukacyjnych w ramach projektu RegionalManagement. Festiwal odbył się 14. czerwca 2018 r. w Görlitz i Zgorzelcu.

W tym celu uczniowie pracowali w grupach profilowych, tj. grupie logistycznej, finansowej, programowej oraz grupie zajmującej się promocją przedsięwzięcia. Festiwal zorganizowany przez Młodych Menedżerów Kultury i Turystyki w Görlitz i Zgorzelcu miał na celu praktyczne zastosowanie umiejętności nabytych przez uczniów z Polski i Saksonii w trakcie działań projektowych.

Przedsięwzięcie to umożliwiło ponad 400 zaproszonym gościom, rówieśnikom z innych miast i szkół regionu przygranicznego aktywny udział w wielu ciekawych warsztatach. Ponadto była to wspaniała okazja do wpierania kontaktów między młodzieżą z obu krajów i wspólnego spędzenia niezapomnianego dnia nad Nysą. 

Młodzi Menedżerowie Kultury i Turystyki uczestniczyli także w warsztatach przygotowanych przez Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego, podczas których zapoznali się z lokalną historią oraz ofertą kulturalno-turystyczną Żar.

Podsumowując to już trzeci rok realizacji projektu RegionalManagement. Kompetencje i perspektywy zawodowe w polsko-saksońskim regionie przygranicznym. 

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020

W trakcie posiedzenia partnerzy omówili wspólnie zaplanowane do realizacji następujące działania:

  • 2. Regionalne Targi Turystyczne w dniu 22.11.2018 r. w Hoyerswerdzie
  • Spotkanie robocze w Görlitz – styczeń 2019
  • Dwudniowe warsztaty tematyczne w Bischofswerdzie – luty 2019
  • 3. Regionalne Targi Turustyczne ZAR – marzec 2019
  • PL-SN Konferencja Młodych Menedżerów Kultury i Turystyki w Bolesławcu – maj 2019
  • Spotkanie na zakończenie projektu w Görlitz – czerwiec 2019

Niezbędnik