Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Edukacja

Projekt ,,Zbieraj z klasą”, eko-szczepionką dla dzieci

21-09-2017

Dzisiaj, dzięki realizacji projektu ,,Zbieraj z klasą”, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku byli świadkami niecodziennego spektaklu. Do Leśnej zawitali ambasadorzy ogólnopolskiego, edukacyjno-ekologicznego projektu „Zbieraj z klasą”.

Akcja ta organizowana jest przez Europejską Platformę Recyklingu. Placówki oświatowe z całej Polski mają za zadanie zbierać zużyte baterie i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Jej celem jest edukowanie dzieci i młodzieży, jak trzeba postępować z elektrośmieciami.

W czasie prelekcji uczniowie szkoły w Smolniku dowiedzieli się, co trzeba zrobić z niebezpiecznymi odpadami i jak przez swoje postępowanie przyczyniają się do ich prawidłowego przetworzenia.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni, że organizatorzy akcji Zbieraj z Klasą wybrali właśnie naszą szkołę. Dzięki realizacji tego projektu chcemy wzmocnić nasze działania pro-ekologiczne. Będziemy zbierać, zarówno w oddziałach szkoły podstawowej, jak też w oddziałach gimnazjalnych, zużyte baterie i sprzęt elektryczny oraz elektroniczny powodując, że środowisko w którym żyjemy będzie czyste i wolne od niebezpiecznych substancji. Mam nadzieję, że akcja przyniesie wymierne korzyści: gospodarstwa domowe w naszej miejscowości pozbędą się odpadów elektronicznych w bezpieczny sposób, a uczniowie i szkoła zdobędą ciekawe nagrody. Zatem liczymy kilogramy i punkty, które przełożą się na wspaniałe nagrody dla dzieci ufundowane przez organizatorów akcji – mówi Beata Czeczot, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku.

Ambasadorami akcji i jednocześnie prowadzącymi ekologiczną lekcję byli: założycielka portalu dla dzieci Justyna Tomańska, wokalista Mariusz Totoszko oraz maskotka akcji Paluszek. Podczas muzycznego spektaklu uczniowie mieli okazję zgłębić wiedzę z zakresu ekologii, poprzez zabawę.

- Piękne miejsce i niesamowita energia dzieci, które pojawiły się na naszym spotkaniu napawają optymizmem. Chcielibyśmy, stworzyć wśród dzieci nawyk selektywnego zbierania problematycznych odpadów, takich jak baterie czy zużyty sprzęt elektryczny. W ramach projektu powstała płyta z dziesięcioma utworami o tematyce ekologicznej. Jednym ze sposobów na edukację najmłodszych są właśnie teksty zawarte  tych utworach. W ten sposób chcemy dotrzeć do całych rodzin właśnie poprzez zabawę i śpiew – podkreśla podczas rozmowy Mariusz Totoszko.

W trakcie spektaklu w Ośrodku Kultury i Sportu dzieci angażowały się we wszystkie zabawy przygotowane przez naszych gości. Było to niezwykłe w spotkanie wypełnione tańcem, śpiewem i zabawami, które bez wątpienia pomogły przyswoić mnóstwo pożytecznych informacji o tematyce ekologicznej oraz pozostaną w pamięci najmłodszych na bardzo długo. Jedno jest pewne – dzieci wyszły ze spotkania zachwycone. Były też atrakcyjne nagrody. Jedną z nich, którą otrzyma dwoje z uczestników dzisiejszego spotkania,  to jednodniowy wyjazd do parku rozrywki. Na wycieczkę będą mogły również zabrać swoją rodzinę.

- Zdecydowaliśmy się na udział w tej akcji przede wszystkim z tego powodu, że sami z Mariuszem jesteśmy rodzicami, świadomymi ekologicznie, którzy pragną aby ich dziecko żyły w lepszym świecie. Jest to akcja, której celem jest edukacja dzieciaków w zakresie ekologii ale także zmotywowanie ich do ochrony naszej planety poprzez segregowanie śmieci. Bardzo się cieszymy z dzisiejszego spotkania – zaznacza ambasadorka projektu,  Justyna Tomańska.

W spotkaniu uczestniczyli również Gabriela Pijanowska - zastępca burmistrza Leśnej, Anna Stelzer - sekretarz gminy, Beata Czeczot - dyrektor szkoły, Agnieszka Smoliska - dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej, współorganizator spotkania – Marta Michalkiewicz oraz Przewodniczący, Stanisław Marczyński.

Jak zapewniają uczestnicy projektu – dzisiejsza, fantastyczna lekcja ekologii przygotowana w formie muzycznego spektaklu, wspomoże nasze oddziaływania i stanie się ,,eko- szczepionką” do dalszej pracy.

Niezbędnik